Z KART HISTORII

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWEGO W KWACZALE

Zanim powstało przedszkole w Kwaczale w latach 60 istniał w Kwaczale tzw.

„ Dzieciniec ”. Powstał on z inicjatywy  Marii Warchoł - kierowniczki Biblioteki , której przez szereg lat pomagała  Satnisława Kapek. Kwaczalski Dzieciniec otaczał opieką dzieci młodsze i starsze w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w okresie letnim. Rodzice w czasie intensywnych prac polowych mogli pozostawić swoje dzieci pod opieką pierwszej w naszej gminie instytucji zajmującej się opieką i wychowaniem małych dzieci. Początkowo Dzieciniec był organizowany przy szkole, później  przeniósł się do nowej siedziby Biblioteki i Gminnej Rady Narodowej.

Przedszkole w Kwaczale otwarto 1 grudnia 1969 roku z inicjatywy władz oświatowych i pracowników Zakładów Chemicznych w Alwerni. Była to pierwsza tego typu placówka w Gminie . Uczęszczały do niej dzieci z Kwaczały i miejscowości ościennych.

Pierwszym dyrektorem Przedszkola została Pani Stanisława Dzidek. Pełniła ona tę funkcję w latach 1969 – 1986. Praca wychowawcza z dziećmi na przestrzeni tych lat spoczywała w rękach nauczycieli Pani Grażyny Imiołczyk, Alicji Jeleń, Ewy Słowik (Halbina), Jolanty  Nowak ( Bębenek), Stanisławy Tureckiej, Emilii Włodarskiej , Teresy Budzyńskiej. Funkcję intendenta przedszkola pełniła Pani Stanisława Kapek.

Wychowankami Przedszkola w Kwaczale były przede wszystkim dzieci pracowników Zakładów Chemicznych, firma ta od lat wspierała rozwój placówki. W tym czasie dzieci często odwiedzały Zakłady Chemiczne Alwernia między innymi z okazji  Dnia Chemika.

Z inicjatywy pracowników Zakładów Chemicznych powstał pierwszy plac zabaw przy przedszkolu, który funkcjonował jeszcze do 2008 roku.

W roku 1986 funkcję dyrektora obejmuje Pani Barbara Klatka. Z czasem zmieniają się też nauczyciele i pracownicy. Dzieci przybywa, od  września 1995 roku  powstaje trzeci oddział w przedszkolu.

Przedszkole w Kwaczale od czasu swojego powstania związane jest z tradycją związana z naszym regionem. Praca wychowawcza przebiega tu od lat zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku, cyklem świąt i obrzędów związanych z odległą i bogatą historią tej miejscowości.

Mali Kwaczalanie maja okazję już od najmłodszych lat poznać czas zbioru plonów świętując Dożynki, piekąc chleb, bawiąc się w Dniu pieczonego ziemniaka.

Poznają również czas wspólnego celebrowania świąt , podczas corocznych przedstawień jasełkowych, zabaw związanych z czasem karnawału, zapustami, czy andrzejkami. Pielęgnują tradycje związane ze świętami tj np. tradycyjne  wykonywaniem palm wielkanocnych.  W działaniach tych od lat wspiera przedszkole   Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały.

Dzięki pracy wychowawczej  dzieci rozwijają swoje zdolność twórcze, biorą udział w przedstawieniach dla szerokiej publiczności oraz są laureatami konkursów plastycznych, wokalnych i tanecznych.

Dzieci mają też możliwość nauki języka angielskiego i rytmiki w ramach zajęć dodatkowych.

Dzieci biorą też udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych tj. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Góra Grosza.

W roku 2007 dyrektorem przedszkola zostaje Elżbieta Jarczyk.

Przedszkole w Kwaczale podejmuje współpracę z innymi przedszkolami i oddziałami przedszkolnymi na terenie gminy Alwernia w celu promowania wychowania i edukacji przedszkolnej w środowisku lokalnym.

W wyniku tej współpracy są organizowane wystawy, konkursy oraz imprezy o charakterze integracyjnym dla dzieci w wieku przedszkolnym z terenu naszej gminy.

Przedszkole w swojej pracy wychowawczej ściśle współpracuje z rodzicami swoich wychowanków. Dzięki ich zaangażowaniu placówka stale rozwija się i uatrakcyjnia swoją ofertę edukacyjno – wychowawczą.

Grupa teatralna złożona z rodziców nauczycieli i sympatyków przedszkola co roku przedstawia bajkę, na którą zaprasza dzieci z Kwaczały i okolic.

Rodzice angażują się w organizowanie imprez dla dzieci takich jak między innymi Pikniki Rodzinne, Kulig, Jazda Konna.

Przedszkole w Kwaczale współpracuje ze Stowarzyszeniem Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, dzieci co roku prezentują swoje umiejętności wokalno – taneczne  podczas plenerowej imprezy „Majówka Kwaczalska”.

W roku 2008 przedszkole pozyskuje nowe pomieszczenia , które zostają zaadoptowane na szatnię i kancelarię, powiększa się również sala zabaw, placówka pozyskuje bezpieczne dla dzieci wejście do budynku od strony wschodniej.

Wiosną w roku 2009 z inicjatywy Burmistrza Gminy Alwernia Pana Jana Rychlika i władz samorządowych  przy przedszkolu otwarto nowy Ogród Zabaw, który nieprzerwanie cieszy się radosnym zainteresowaniem naszych podopiecznych.

Najnowszym wydarzeniem  jest nadanie w dniu 28 września 2009 roku nazwy        „ Fantazja” dla Przedszkola Samorządowego w Kwaczale.

Słowo „fantazja” wywodzące się z greckiego słowa „phantasia” oznacza twórcza wyobraźnię, i nadaje kierunek dalszej pracy przedszkola;

Wzbogacanie dziecięcych doświadczeń, stymulowanie do twórczego myślenia oraz rozwijanie wyobraźni jako potencjalnego narzędzia do odkrywania nowych horyzontów zarówno w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym.

Od września 2016 roku obowiązki dyrektora pełni Dorota Ostrogórska, która w tej placówce pracuje 26 lat.